onsemi NCV663SQ15T1G
Part No.:
NCV663SQ15T1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
AnpuNCV663SQ15T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 100MA SC82AB
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.95V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
6 µA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SC-82AB
1. How to order NCV663SQ15T1G on Anpu?
3. Are the NCV663SQ15T1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV663SQ15T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCV663SQ15T1G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCV663SQ15T1G
Part Number NCV663SQ15T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SC-82A, SOT-343
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.95V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 6 µA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C