onsemi NCV78L12ABDG
Part No.:
NCV78L12ABDG
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuNCV78L12ABDG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
42dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order NCV78L12ABDG on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that NCV78L12ABDG is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the NCV78L12ABDG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV78L12ABDG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCV78L12ABDG.
Image NCV78L12ABDG
Part Number NCV78L12ABDG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 42dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C