onsemi NCV8160AMX250TBG
Part No.:
NCV8160AMX250TBG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuNCV8160AMX250TBG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4XDFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.175V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
23 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-XDFN (1x1)
1. How to order NCV8160AMX250TBG on Anpu?
3. Are the NCV8160AMX250TBG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV8160AMX250TBG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCV8160AMX250TBG
Part Number NCV8160AMX250TBG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.175V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 23 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)