onsemi NCV8501D25G
Part No.:
NCV8501D25G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuNCV8501D25G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8SOIC
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
125 µA
Current - Supply (Max):
19 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order NCV8501D25G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that NCV8501D25G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the NCV8501D25G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV8501D25G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCV8501D25G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCV8501D25G
Part Number NCV8501D25G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 125 µA
Current - Supply (Max) 19 mA
PSRR -
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 150°C