onsemi NCV8501D25R2G
Part No.:
NCV8501D25R2G
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuNCV8501D25R2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Obsolete
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
125 µA
Current - Supply (Max):
19 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order NCV8501D25R2G on Anpu?
3. Are the NCV8501D25R2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV8501D25R2G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCV8501D25R2G.
Image NCV8501D25R2G
Part Number NCV8501D25R2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 125 µA
Current - Supply (Max) 19 mA
PSRR -
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 150°C