onsemi NCV8501PDW25R2G
Part No.:
NCV8501PDW25R2G
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuNCV8501PDW25R2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 16SOIC
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
125 µA
Current - Supply (Max):
19 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
16-SOIC
1. How to order NCV8501PDW25R2G on Anpu?
3. Are the NCV8501PDW25R2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV8501PDW25R2G?
Image NCV8501PDW25R2G
Part Number NCV8501PDW25R2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 125 µA
Current - Supply (Max) 19 mA
PSRR -
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 150°C