onsemi NCV85082BPD33R2G
Part No.:
NCV85082BPD33R2G
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 8SOIC
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Control Features:
Enable, Reset, Watchdog
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
8-SOIC-EP
1. How to order NCV85082BPD33R2G on Anpu?
3. Are the NCV85082BPD33R2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV85082BPD33R2G?
Image NCV85082BPD33R2G
Part Number NCV85082BPD33R2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable, Reset, Watchdog
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C