onsemi NCV8705MW12TCG
Part No.:
NCV8705MW12TCG
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuNCV8705MW12TCG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 8DFN
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Product Status:
Obsolete
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
8-DFN (3x3)
1. How to order NCV8705MW12TCG on Anpu?
3. Are the NCV8705MW12TCG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV8705MW12TCG?
Image NCV8705MW12TCG
Part Number NCV8705MW12TCG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)