onsemi NCV8800HDW26R2
Part No.:
NCV8800HDW26R2
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuNCV8800HDW26R2.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.6V 1A 16SOIC
Package/Case:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
200kHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
16-SOIC
1. How to order NCV8800HDW26R2 on Anpu?
3. Are the NCV8800HDW26R2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV8800HDW26R2?
Image NCV8800HDW26R2
Part Number NCV8800HDW26R2
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 200kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)