onsemi NCV890430MW33TXG
Part No.:
NCV890430MW33TXG
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Description:
IC REG BUCK 3.3V 600MA 8DFN
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
37V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
8-DFN (3x3)
1. How to order NCV890430MW33TXG on Anpu?
3. Are the NCV890430MW33TXG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV890430MW33TXG?
Image NCV890430MW33TXG
Part Number NCV890430MW33TXG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 37V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)