onsemi NCV891330PD33R2G
Part No.:
NCV891330PD33R2G
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuNCV891330PD33R2G.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A 8SOIC
Package/Case:
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.7V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
2MHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
8-SOIC-EP
1. How to order NCV891330PD33R2G on Anpu?
3. Are the NCV891330PD33R2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCV891330PD33R2G?
Image NCV891330PD33R2G
Part Number NCV891330PD33R2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.7V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)