Pulse Electronics BMRF001010406R8MA1
Part No.:
BMRF001010406R8MA1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuBMRF001010406R8MA1.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 6A 25 MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMRF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order BMRF001010406R8MA1 on Anpu?
3. Are the BMRF001010406R8MA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BMRF001010406R8MA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BMRF001010406R8MA1
Part Number BMRF001010406R8MA1
Manufacturer Pulse Electronics
Series BMRF
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Molded
Material - Core -
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6 A
Current - Saturation (Isat) 10A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)