Pulse Electronics BPSC00101140100M00
Part No.:
BPSC00101140100M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuBPSC00101140100M00.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 40 MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPSC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order BPSC00101140100M00 on Anpu?
3. Are the BPSC00101140100M00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BPSC00101140100M00?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BPSC00101140100M00
Part Number BPSC00101140100M00
Manufacturer Pulse Electronics
Series BPSC
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) -
Current - Saturation (Isat) 4A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)