Pulse Electronics BWCS0023171556NJ00
Part No.:
BWCS0023171556NJ00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
AnpuBWCS0023171556NJ00.pdf
Description:
INDUCTOR RF
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BWCS
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
56 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
340mOhm Max
Q @ Freq:
60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
1.55GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
200 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max):
0.060" (1.52mm)
1. How to order BWCS0023171556NJ00 on Anpu?
3. Are the BWCS0023171556NJ00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BWCS0023171556NJ00?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BWCS0023171556NJ00
Part Number BWCS0023171556NJ00
Manufacturer Pulse Electronics
Series BWCS
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 56 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 340mOhm Max
Q @ Freq 60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 1.55GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 200 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)