Pulse Electronics BWVS00404018101M00
Part No.:
BWVS00404018101M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuBWVS00404018101M00.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 380MA 1.5OHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BWVS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
380 mA
Current - Saturation (Isat):
460mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)
1. How to order BWVS00404018101M00 on Anpu?
3. Are the BWVS00404018101M00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BWVS00404018101M00?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BWVS00404018101M00
Part Number BWVS00404018101M00
Manufacturer Pulse Electronics
Series BWVS
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 380 mA
Current - Saturation (Isat) 460mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)