Renesas Electronics Corporation DF2128FA20
Part No.:
DF2128FA20
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
64-BQFP
Datasheet:
AnpuDF2128FA20.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFP
Manufacturer:
Package/Case:
64-BQFP
Series:
H8® H8S/2100
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SCI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
43
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DF2128FA20 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that DF2128FA20 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the DF2128FA20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF2128FA20?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DF2128FA20.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DF2128FA20 pin diagram, DF2128FA20 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DF2128FA20 DF2128FA20V
Part Number DF2128FA20 DF2128FA20V
Manufacturer Renesas Electronics Corporation Renesas Electronics Corporation
Package/Case 64-BQFP 64-BQFP
Packaging Bag Tray
Product Status Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified
Core Size 16-Bit 16-Bit
Speed 20MHz 20MHz
Connectivity I2C, SCI I2C, SCI
Peripherals POR, PWM, WDT POR, PWM, WDT
Number of I/O 43 43
Program Memory Size 128KB (128K x 8) 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size - -
RAM Size 4K x 8 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b A/D 8x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA) -20°C ~ 75°C (TA)