Renesas UPC24A12HF-AZ
Part No.:
UPC24A12HF-AZ
Manufacturer:
Renesas
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
AnpuUPC24A12HF-AZ.pdf
Description:
UPC24A12 - FIXED POSITIVE LDO RE
Manufacturer:
Renesas
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
22V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 2A
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
30 mA
PSRR:
50dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
MP-45G
1. How to order UPC24A12HF-AZ on Anpu?
3. Are the UPC24A12HF-AZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPC24A12HF-AZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPC24A12HF-AZ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPC24A12HF-AZ
Part Number UPC24A12HF-AZ
Manufacturer Renesas
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 22V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1V @ 2A
Current - Output 2A
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Current - Supply (Max) 30 mA
PSRR 50dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -20°C ~ 85°C (TA)