Rohm Semiconductor BA178M20CP-E2
Part No.:
BA178M20CP-E2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3 Cropped Leads
Datasheet:
AnpuBA178M20CP-E2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 20V 500MA TO220-3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Cropped Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
33V
Voltage - Output (Min/Fixed):
20V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
2V @ 500mA (Typ)
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
4.5 mA
Current - Supply (Max):
6 mA
PSRR:
58dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-3
1. How to order BA178M20CP-E2 on Anpu?
3. Are the BA178M20CP-E2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BA178M20CP-E2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BA178M20CP-E2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BA178M20CP-E2
Part Number BA178M20CP-E2
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Cropped Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 33V
Voltage - Output (Min/Fixed) 20V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 2V @ 500mA (Typ)
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 4.5 mA
Current - Supply (Max) 6 mA
PSRR 58dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C