Rohm Semiconductor BA25DD0WHFP-TR
Part No.:
BA25DD0WHFP-TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
HRP-5 (5 Leads + Tab)
Datasheet:
AnpuBA25DD0WHFP-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 2A HRP-5
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
HRP-5 (5 Leads + Tab)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 2A
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
HRP-5
1. How to order BA25DD0WHFP-TR on Anpu?
3. Are the BA25DD0WHFP-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BA25DD0WHFP-TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BA25DD0WHFP-TR
Part Number BA25DD0WHFP-TR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case HRP-5 (5 Leads + Tab)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 2A
Current - Output 2A
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C