Rohm Semiconductor BA33DD0T
Part No.:
BA33DD0T
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
AnpuBA33DD0T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 2A TO220FP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 2A
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
1. How to order BA33DD0T on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BA33DD0T is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BA33DD0T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BA33DD0T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BA33DD0T.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as BA33DD0T pin diagram, BA33DD0T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BA33DD0T
Part Number BA33DD0T
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 2A
Current - Output 2A
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C