Rohm Semiconductor BD18IC0WEFJ-E2
Part No.:
BD18IC0WEFJ-E2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuBD18IC0WEFJ-E2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8HTSOP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
0.25 mA
Current - Supply (Max):
500 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-HTSOP-J
1. How to order BD18IC0WEFJ-E2 on Anpu?
3. Are the BD18IC0WEFJ-E2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BD18IC0WEFJ-E2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BD18IC0WEFJ-E2
Part Number BD18IC0WEFJ-E2
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 0.25 mA
Current - Supply (Max) 500 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature -25°C ~ 85°C