Rohm Semiconductor BH15RB1WGUT-E2
Part No.:
BH15RB1WGUT-E2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-WFBGA, CSPBGA
Datasheet:
AnpuBH15RB1WGUT-E2.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA 4VCSP60N1
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-WFBGA, CSPBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
72 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
63dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-VCSP60N1 (1x1.04)
1. How to order BH15RB1WGUT-E2 on Anpu?
3. Are the BH15RB1WGUT-E2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BH15RB1WGUT-E2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BH15RB1WGUT-E2
Part Number BH15RB1WGUT-E2
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 4-WFBGA, CSPBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 72 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 63dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C