Rohm Semiconductor BU18JA2VG-CGTR
Part No.:
BU18JA2VG-CGTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuBU18JA2VG-CGTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 5SSOP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.315V @ 100mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
68dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-SSOP
1. How to order BU18JA2VG-CGTR on Anpu?
3. Are the BU18JA2VG-CGTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BU18JA2VG-CGTR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BU18JA2VG-CGTR
Part Number BU18JA2VG-CGTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.315V @ 100mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 68dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)