Rohm Semiconductor BU18UB3WG-TR
Part No.:
BU18UB3WG-TR
Datasheet:
AnpuBU18UB3WG-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 360MA 5SSOP
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.32V @ 300mA
Current - Output:
360mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
5-SSOP
1. How to order BU18UB3WG-TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BU18UB3WG-TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BU18UB3WG-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BU18UB3WG-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BU18UB3WG-TR.
Image BU18UB3WG-TR
Part Number BU18UB3WG-TR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 300mA
Current - Output 360mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C