Rohm Semiconductor BU25SD2MG-MTR
Part No.:
BU25SD2MG-MTR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuBU25SD2MG-MTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 5SSOP
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 100mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
68dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
5-SSOP
1. How to order BU25SD2MG-MTR on Anpu?
3. Are the BU25SD2MG-MTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BU25SD2MG-MTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BU25SD2MG-MTR.
Image BU25SD2MG-MTR
Part Number BU25SD2MG-MTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 100mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 68dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 105°C