Rohm Semiconductor BU26TD3WG-TR
Part No.:
BU26TD3WG-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuBU26TD3WG-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 200MA 5SSOP
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.54V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
5-SSOP
1. How to order BU26TD3WG-TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BU26TD3WG-TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BU26TD3WG-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BU26TD3WG-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BU26TD3WG-TR.
Image BU26TD3WG-TR
Part Number BU26TD3WG-TR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.54V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C