Rohm Semiconductor BU29TA2WNVX-TR
Part No.:
BU29TA2WNVX-TR
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuBU29TA2WNVX-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 200MA 4SSON
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.66V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SSON004X1216
1. How to order BU29TA2WNVX-TR on Anpu?
3. Are the BU29TA2WNVX-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BU29TA2WNVX-TR?
Image BU29TA2WNVX-TR
Part Number BU29TA2WNVX-TR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 4-UDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C