Rohm Semiconductor BZX84C5V6LFHT116
Part No.:
BZX84C5V6LFHT116
Datasheet:
AnpuBZX84C5V6LFHT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 250MW SSD3
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±7.14%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
SSD3
1. How to order BZX84C5V6LFHT116 on Anpu?
3. Are the BZX84C5V6LFHT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84C5V6LFHT116?
Image BZX84C5V6LFHT116
Part Number BZX84C5V6LFHT116
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±7.14%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Operating Temperature 150°C (TJ)