Sensata-Airpax PR11S-62-20.0A-71437-20-T
Part No.:
PR11S-62-20.0A-71437-20-T
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Category:
Circuit Breakers
Package:
Datasheet:
AnpuPR11S-62-20.0A-71437-20-T.pdf
Description:
CIR BRKR HYD MAG
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Series:
SNAPAK®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount
Breaker Type:
Magnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
65 V
Actuator Type:
Push to Reset
Number of Poles:
1
Illumination:
None
Illumination Voltage (Nominal):
Approval Agency:
CCC, CSA, TUV, UL1077
1. How to order PR11S-62-20.0A-71437-20-T on Anpu?
3. Are the PR11S-62-20.0A-71437-20-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PR11S-62-20.0A-71437-20-T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PR11S-1-4.00A-XX-F PR11S-62-20.0A-XX-H-T PR11S-62-20.0A-71437-20-T
Part Number PR11S-1-4.00A-XX-F PR11S-62-20.0A-XX-H-T PR11S-62-20.0A-71437-20-T
Manufacturer Sensata-Airpax Sensata-Airpax Sensata-Airpax
Series SNAPAK® SNAPAK® SNAPAK®
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay) Magnetic (Hydraulic Delay) Magnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating (Amps) 6A 20A 20A
Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V
Voltage Rating - DC 65 V 65 V 65 V