Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd. SMBJ40CA
Part No.:
SMBJ40CA
Manufacturer:
Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
BIDIRECTIONAL TVS DIODES 600W 40
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ40CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ40CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ40CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ40CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ40CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ40CA pin diagram, SMBJ40CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ40CA
Part Number SMBJ40CA
Manufacturer Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)