SMC Diode Solutions SM8S36CA
Part No.:
SM8S36CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-218AB
Datasheet:
AnpuSM8S36CA.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-218AB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
114A
Power - Peak Pulse:
6600W (6.6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SM8S36CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SM8S36CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SM8S36CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM8S36CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SM8S36CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SM8S36CA pin diagram, SM8S36CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM8S36CA
Part Number SM8S36CA
Manufacturer SMC Diode Solutions
Package/Case DO-218AB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 114A
Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)