SMC Diode Solutions SMBJ130CA
Part No.:
SMBJ130CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuSMBJ130CA.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ130CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ130CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ130CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ130CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ130CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ130CA pin diagram, SMBJ130CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ130CA
Part Number SMBJ130CA
Manufacturer SMC Diode Solutions
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)