SMC Diode Solutions SMCJ40CA
Part No.:
SMCJ40CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
AnpuSMCJ40CA.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ40CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ40CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ40CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ40CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ40CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ40CA pin diagram, SMCJ40CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ40CA
Part Number SMCJ40CA
Manufacturer SMC Diode Solutions
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)