SMC Diode Solutions STPK30KP24A
Part No.:
STPK30KP24A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
SPD4-1
Datasheet:
AnpuSTPK30KP24A.pdf
Description:
30000W, 24V, SPD4-1, TRANSIENT V
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
SPD4-1
Series:
STPK30KP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
39.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
753A
Power - Peak Pulse:
30000W (30kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order STPK30KP24A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that STPK30KP24A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the STPK30KP24A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPK30KP24A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPK30KP24A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STPK30KP24A
Part Number STPK30KP24A
Manufacturer SMC Diode Solutions
Package/Case SPD4-1
Series STPK30KP
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 39.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 753A
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)