STMicroelectronics L4931ABZ120AP
Part No.:
L4931ABZ120AP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
AnpuL4931ABZ120AP.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 250MA TO92-3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
1.6 mA
Current - Supply (Max):
7 mA
PSRR:
64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-92-3
1. How to order L4931ABZ120AP on Anpu?
3. Are the L4931ABZ120AP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L4931ABZ120AP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L4931ABZ120AP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L4931ABZ120AP
Part Number L4931ABZ120AP
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 1.6 mA
Current - Supply (Max) 7 mA
PSRR 64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C