STMicroelectronics L6982N33DR
Part No.:
L6982N33DR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuL6982N33DR.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 2A 8SO
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
38V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
2A
Frequency - Switching:
400kHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SO
1. How to order L6982N33DR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that L6982N33DR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the L6982N33DR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L6982N33DR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L6982N33DR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as L6982N33DR pin diagram, L6982N33DR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L6982N33DR
Part Number L6982N33DR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 38V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 2A
Frequency - Switching 400kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)