STMicroelectronics L6983C33QTR
Part No.:
L6983C33QTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuL6983C33QTR.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A 16QFN
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
16-WFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
38V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-QFN (3x3)
1. How to order L6983C33QTR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that L6983C33QTR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the L6983C33QTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L6983C33QTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L6983C33QTR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L6983C33QTR
Part Number L6983C33QTR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 16-WFQFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 38V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)