STMicroelectronics L78M10CDT
Part No.:
L78M10CDT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuL78M10CDT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 500MA DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
56dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order L78M10CDT on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that L78M10CDT is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the L78M10CDT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L78M10CDT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L78M10CDT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as L78M10CDT pin diagram, L78M10CDT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L78M10CDT
Part Number L78M10CDT
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 56dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C