STMicroelectronics L78S18CV
Part No.:
L78S18CV
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuL78S18CV.pdf
Description:
IC REG LINEAR 18V 2A TO220AB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
18V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
43dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order L78S18CV on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that L78S18CV is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the L78S18CV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L78S18CV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L78S18CV.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as L78S18CV pin diagram, L78S18CV datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L78S18CV
Part Number L78S18CV
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 18V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 2A
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 43dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 150°C