STMicroelectronics LD1117F33C
Part No.:
LD1117F33C
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLD1117F33C.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO220AB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order LD1117F33C on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LD1117F33C is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LD1117F33C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD1117F33C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD1117F33C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LD1117F33C pin diagram, LD1117F33C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD1117F33C
Part Number LD1117F33C
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C