STMicroelectronics LD29300D2M18R
Part No.:
LD29300D2M18R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLD29300D2M18R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 3A D2PAK/A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
50 mA
Current - Supply (Max):
100 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK-3
1. How to order LD29300D2M18R on Anpu?
3. Are the LD29300D2M18R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD29300D2M18R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD29300D2M18R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD29300D2M18R
Part Number LD29300D2M18R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 50 mA
Current - Supply (Max) 100 mA
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C