STMicroelectronics LD29300D2T18R
Part No.:
LD29300D2T18R
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AnpuLD29300D2T18R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 3A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
50 mA
Current - Supply (Max):
100 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order LD29300D2T18R on Anpu?
3. Are the LD29300D2T18R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD29300D2T18R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD29300D2T18R.
Image LD29300D2T18R
Part Number LD29300D2T18R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 50 mA
Current - Supply (Max) 100 mA
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C