STMicroelectronics LD2979Z33
Part No.:
LD2979Z33
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
AnpuLD2979Z33.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO92-3
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
170 µA
Current - Supply (Max):
13 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-92-3
1. How to order LD2979Z33 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LD2979Z33 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LD2979Z33 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD2979Z33?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD2979Z33.
7.How to contact us to get technical supports, such as LD2979Z33 pin diagram, LD2979Z33 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD2979Z33
Part Number LD2979Z33
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging Bulk
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Current - Supply (Max) 13 mA
PSRR 63dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -25°C ~ 125°C