STMicroelectronics LD39015XG12R
Part No.:
LD39015XG12R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
AnpuLD39015XG12R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT666
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
70 µA
PSRR:
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-666
1. How to order LD39015XG12R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LD39015XG12R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LD39015XG12R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD39015XG12R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD39015XG12R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD39015XG12R
Part Number LD39015XG12R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case SOT-563, SOT-666
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) 70 µA
PSRR 65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C