STMicroelectronics LD39030ADTPU12R
Part No.:
LD39030ADTPU12R
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLD39030ADTPU12R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 4DFN
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.33V @ 300mA (Typ)
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
130 µA
PSRR:
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-DFN (1x1)
1. How to order LD39030ADTPU12R on Anpu?
3. Are the LD39030ADTPU12R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD39030ADTPU12R?
Image LD39030ADTPU12R
Part Number LD39030ADTPU12R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 300mA (Typ)
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) 130 µA
PSRR 80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)