STMicroelectronics LD39030ADTPU28R
Part No.:
LD39030ADTPU28R
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLD39030ADTPU28R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4DFN
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.33V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-DFN (1x1)
1. How to order LD39030ADTPU28R on Anpu?
3. Are the LD39030ADTPU28R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD39030ADTPU28R?
Image LD39030ADTPU28R
Part Number LD39030ADTPU28R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)