STMicroelectronics LD39130SPU25R
Part No.:
LD39130SPU25R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
AnpuLD39130SPU25R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 6DFN
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
6-XFDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 300mA (Typ)
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
45 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-DFN (1.2x1.3)
1. How to order LD39130SPU25R on Anpu?
3. Are the LD39130SPU25R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD39130SPU25R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD39130SPU25R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD39130SPU25R
Part Number LD39130SPU25R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 6-XFDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 300mA (Typ)
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 45 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)