STMicroelectronics LD3985G47R
Part No.:
LD3985G47R
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuLD3985G47R.pdf
Description:
IC REG LIN 4.7V 150MA TSOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
TSOT-23-5
1. How to order LD3985G47R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LD3985G47R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LD3985G47R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD3985G47R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD3985G47R.
7.How to contact us to get technical supports, such as LD3985G47R pin diagram, LD3985G47R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD3985G47R
Part Number LD3985G47R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 250 µA
PSRR 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C