STMicroelectronics LD59030DTPU33R
Part No.:
LD59030DTPU33R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLD59030DTPU33R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 4DFN
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
305 µA
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DFN (1x1)
1. How to order LD59030DTPU33R on Anpu?
3. Are the LD59030DTPU33R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD59030DTPU33R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD59030DTPU33R
Part Number LD59030DTPU33R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) 305 µA
PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable, Soft Start
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C