STMicroelectronics LDF18PT-TR
Part No.:
LDF18PT-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
AnpuLDF18PT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A PPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
800 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB ~ 45dB (120Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PPAK
1. How to order LDF18PT-TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDF18PT-TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDF18PT-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDF18PT-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDF18PT-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LDF18PT-TR pin diagram, LDF18PT-TR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDF18PT-TR
Part Number LDF18PT-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 800 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 60dB ~ 45dB (120Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)